X

''ÖNCE İNSAN'' DEDİ; VİRÜSE KARŞI OZON JENERATÖRÜ ÜRETTİ
Karadeniz Ereğlili Endüstri Mühendisi Semih Dinçman, İzmir deki tesisinde imal ettiği yerli malı Ozon Jeneratörü'nü üretme fikrinin nasıl oluştuğu sorusunu cevaplandırırken, ''Önce insan ve insana yönelik üretilmiş her şey gibi bunun da mükemmele en yakın olması için yaptığımız dünya literatüründeki araştırmalar ve ciddi mühendislik çalışması neticesinde şimdilik 5 tip ürün çıkardık.'' dedi.

Karadeniz Ereğlili Genç Endüstri Mühendisi Semih Dinçman, İzmir de kurduğu Endüstriyel Filtre Üretim tesisinde geliştirdiği ve Dinçman Makina olarak ürettiği 5 ayrı tip Ozon Jeneratörü ile pandemi döneminde ev ve iş yerlerinin koronovirüs'e karşı dezenfekte edilmesini sağlıyor. Ürettiği portatif ve sabit cihazların yerli, ekonomik ve kullanım kolaylığı ile dikkat çektiğini belirten Dinçman, ozon gazının mekanlar ve gıda depoları için iyi bir dezenfektan olduğunun altını çiziyor.
Haber Hayat Yayıncılık İmtiyaz Sahibi Doğan Gönüllü'ye konuşan Dinçman, zor bir çalışma hayatının ardından İzmir'de Endüstriyel Filtre Üretim işine girdiğini, pandem döneminde ise yaptığı araştırma üzerine yerli malı ozon jeneratörü ürettiğini açıkladı.
Ürettiği 5 ayrı tip ozon jeneratörü ile ilgili  ülke çapında bayi ağı oluşturmayı hedeflediğini ifade eden Dinçman, hedefleri arasında Karadeniz Ereğli'ye yatırım yapmak olduğunu de belirtti.

İşte Doğan Gönüllü'nün soruları, Dinçman Makina A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Semih Dinçman'ın cevapları ile mekanları ve dolayısı ile asıl amaç olan insanları korona virüs'e karşı dezenfekte eden ozon jeneratörü'nün üretim hikayesi...
Semih Bey Öncelikle Sizi Okuyucularımızla Tanıştırmak İsteriz:
1973 Karadeniz Ereğli doğumluyum. Turgut Reis İlkokulu, Atatürk Orta Okulu, Ereğli Lisesi ni bitirdikten sonra Selçuk Endüstri Mühendisliğini bitirdim. Lise 2. sınıfı bitirdiğim sene babamı trafik kazasında kaybettim ve bu tarihten sonra hayat benim için yeniden yazıldı. Yazları çalışarak diğer zamanlarda okuyarak zor bir hayat tecrübem oldu. Okullarımı bitirdikten sonra Konya'da bir fabrikada kalite güvence müdürü olarak çalıştım.
***Filtre Sektöründe İş Yaptığını Biliyoruz: Neden İzmir ve Neden Filtrecilik?
Çalışmaya devam ederken 2001 yılı yazında izinli memleketime geldiğimde yazları akaryakıt istasyonunda çalıştığım Ereğlili bir işadamının İzmir de Türkiye nin en eski 2. Filtre fabrikasını aldığını ve bana ihtiyacı olduğunu İzmir'e gelmem gerektiği yönünde telkini ve teklifi üzerine İzmir'e Filtre Fabrikasına Fabrika Müdürü pozisyonunda göreve getirildim. Ve böylece İzmir ve filtre hayatıma girdi. Eee bir de 2003 yılında İzmir'li bir bayanla (eşi Gülseren Hanım) evlenince İzmir'e yerleştim. Çalıştığım firmadan ayrıldıktan sonra yine İzmir de filtre üreten başka bir firmada genel müdür olarak çalıştıktan sonra 2008 yılında filtre konusunda kendi üretim tesisimizi kurduk. Bu arada belirtmemde fayda var, daha önce çalıştığım filtre üretimim yapan firmalar otomotiv sektörüne hitap ediyordu, biz ise sanayi üretim tesislerine yönelik Endüstriyel Filtre üretimi yapmaktayız.
***Peki ozon Jeneratörü Üretmek Fikri Nasıl Gelişti..?
Dünyadaki pandemi ile birlikte bir çok konuda olduğu gibi sağlık sektörüne yönelik filtrelerin Türkiye'de ve Dünya'da üretiminin yetersiz olduğunu görüp yatırım kararları araştırması yaparken ozon gazının dünyadaki en iyi dezenfaktanlardan biri olduğunu farkettik.
Ve bu konuda yaptığımız araştırmalarda piyasada bulunan ürünlerin çoğunun Çin Malı olduğu ya da Çin'den ithal edilmiş parçalardan montaj yapıldığını bize özgün ürün olmadığını ve sadece satışa yönelik kalite ve ürünün arkasında durmaya yönelik bir çaba ve gayretin olmadığını gördüm.
 Önce insan ve insana yönelik üretilmiş her şey gibi bununda mükemmele en yakın olması için yaptığımız dünya litaratüründeki araştırmalar ve ciddi mühendislik çalışması neticesinde şimdilik 5 tip ürün çıkardık. Bunlardan iki tanesi ev tipi hava ve su için olan ozon jeneratörü, diğeri ofis tipi hava ozon jeneratörü, diğeri ofis tip hava ozon jeneratörü, diğer iki tanesi endüstriyel gıda üretimi yapan tesislere yönelik ürünler.
***Son Olarak İş Dünyasına ve Ereğli ye  Mesajlarınız Varmıdır.?
Bir Ereğli'li olarak her sene doğup büyüdüğüm yere mutlaka geliyorum. Burada sevdiğimiz insanlarla olan akrabalık bağlarının dışında Ereğli'li gençlerin bu şehirde iş olanağının arttırılması ve beyin göçünün şehrimizde kalması gerektiğini düşünüyorum. Nasıl ki ülkemizden başka ülkelere daha fazla kazanç ve daha iyi imkanlar nedeniyle beyin göçü oluyorsa, bu Ereğli'den de maalesef oluyor.. Nasıl ki Ereğli ye Demir Çelik fabrikasının ERDEMİR kurulması aşamasından itibaren Ereğli'ye bir nitelikli istihdam sağlandıysa bunun arkasının gelmesi için çalışmalıyız. Bundan sonraki yatırım planlarımda Ereğli var . Ama bunun içeriğini şu anda söylemek için çok erken ve sürprizi kaçmasın.!
Ayrıca bu güzel söyleşi ve buluşma için sizlere çok teşekkür ederim. Çok önemli bir işi çok zor şartlarda gerçekleştiriyorsunuz, sizlere kolaylık diliyorum. Canım ülkemin güzel insanlarına ve tüm dünyaya böyle bir zamanda sağlık diliyorum.