HAVA FİLTRELERİ
Havada bulunan istenmeyen gaz, buhar ya da başka tanecikleri ayrıştırmaya yarayan cihaz ya da malzemelere  #filtre# denir. Klima santrallerinde ve havalandırma sistemlerinde dış havadaki tanecikleri, toz, toprak ve benzeri istenmeyen cisimleri tutmak, havalandırma cihazları girişlerinde gerekli ayrımları yapmak, besleme havalarındaki virüs ve bakterileri azaltmak amacıyla uygun filtreler kullanılır. Bütün filtreler en ufak bir sızdırmaya izin vermeyecek tarzda imal edilir. İstenilen hava kalitesine bağlı olarak kademeli filtrelendirme sistemi kullanılır. 
Uygulamanın özelliklerine göre havadaki parçacıkların cinsleri tespit edilip bunların ne seviyede temizlenmesi isteniyorsa ona göre #filtre#  cinsi seçilmelidir.
Bir hava filtresinin seçiminde üç unsur etken olacaktır:
#Filtre verimi  *Hava verimi    *Filtrenin ömrü veya tuz tutma kapasitesi
FİLTRE MALZEMELERİ
*** Sentetik/Polyester Elyafı
Bu #filtre# malzemesi sentetik esnek yığın lifli, yüksek katmanlı yapı oluşturan bir alev geciktirici madde ile  birbirine bağlanmış %100 dokuma olmayan polyester elyaflarından oluşur.
Yapışkan madde kaplı tip ve kuru tip olmak üzere 2 kısma ayrılır. Yapışkan madde kaplı, elyaflı filtreler levha şeklinde yassı plakalar halinde yapılır ve bu plakalar kaba liflerden seyrek şekilde sıkıştırılarak yapılır. Filtre elyafları yağ ve benzeri bir akıcı madde ile kaplanır ve bu madde tozların lif yüzeyine yapışmasını sağlar. Bu
filtrelerde hava geçiş hızı 1,25 ila 3,5 m/san arasında olabilir. Bu filtreler az basınç kaybıyla elyaf cinsi tozlara  karşı yüksek verim sağlar. Fakat normal atmosferik hava tozları için çoğunlukla yetersizdir.
Bu tip filtreler 15 ila 100 mm kalınlıkta (daha çok 25 ila 50 mm) ve 60x 60 cm. boyutlarında yapılır ve genellikle yüksek verimli filtrelerden önce kaba filtreleme maksadıyla kullanılır. Filtre elyafı malzemesi olarak 15 ila 60 mikron çapında cam yünü, hayvan kılı, nebatat elyafları, sentetik elyaflar, metal talaşlı elyaflar, perfore metal levhalar ve folyolar, örgülü tel, açık gözenekli sentetik süngerler, gibi malzemeler kullanılabilir. 
Yapışkan madde kaplı elyaflı tip filtrelerin tertip şekilleri ise; düz levha şeklinde (hava akımına dik), kıvrıntılı zikzak şeklinde veya sıklığı gittikçe artan levha şeklinde olabilir. Filtre elyaflarını levha şeklinde tutmak üzere iki yüzeyine tel örgülü muhafaza ile dış kenarlarını içeren metal çerçeve konulan uygulamalar olduğu gibi kıvrımlı veya zikzaklı bir tel kafes üzerine gergin şekilde tespit edilmiş filtre yorganı uygulamaları sık sık görülür. Zikzak veya kıvrımların gayesi filtre yüzeyini artırmak ve böylece hava geçiş hızını düşürmektir. 
Kuru tip filtreler de yapışkan maddeli filtrelere benzer, yalnız filtre elyafları tozun yapışmasına yardım eden bir  madde ile kaplanmamıştır. Filtre malzemesi olarak cam yünü, selüloz lifleri, yün keçe, asbest ve sentetik elyaflar  gibi malzemeler kullanılır.
*** Cam Elyafı (Fiberglass)
Cam elyaf #filtre# malzemesi aralıksız cam elyaf katmanlarıya yoğunlaştırılmış olup oldukça yüksek yükleme yeteneği sağlar. Filtrenin hava tarafındaki kısmı cilt şeklinde malzemeyi destekler ve son filtreleme kademesi oluşturur. Cam elyaf malzemenin tümü, boya tutucu elyaflar hariç olmak üzere, zehirsiz, yanmaz, kokusuz
yapıştırıcı ile işlenir.
*** Biyo Filtreler
Biyo #filtre#, içeriğinde eko filtre sayesinde havadaki en küçük toz parçalarını tutar ve biyolojik enzim özelliği ile bakteri, mantar ve mikropları etkisiz hale getirir. Biyolojik enzim filtresinde bulunan enzimler ise bakterilerin hücre duvarlarını eriterek onları yok eder ve bireysel iklimlendirme cihazlarında “tekrarlanan kirlilik” sorununu ortadan kaldırır.
Biyo #filtre#, bakterilerin %95’ini yok ederken 0,3 mm’dan küçük toz parçalarının %99’unu yakalar. Böylece  tozlar tutulurken aynı zamanda sterilizasyon sağlanmış olur.
*** Karbon Rulolar
Karbon rulolar, dokuma olmayan polyesterden yapılır ve ince aktif karbon tozlar emdirilir.  Bu filtre malzemesi davlumbaz, hava yıkayıcılar, ev tipi iklimlendirme cihazları gibi bacasız uygulamalarda veya koku giderilmesi gereken tüm ortamlarda kullanışlıdır.
*** Hayvan Yünü
Yüksek seviyede bir sıkılık, yükleme derinliği yüksek, dolambaç içine bükülmüş doğal liflerden yapılmış #filtre#  malzemesi. Lifler tamamen özel bir bağlayıcı madde kullanılarak bir bükülmez ince kumaş net destek  üzerine kilitlenir ve birbirine sıkıca bağlanır. Doğal ve sentetik olanları mevcuttur.
KULLANIM ALANINA GÖRE FİLTRE ÇEŞİTLERİ
Havalandırma ve hava şartlandırma sistemleri binaların ve tesislerin mühendislik yapısının bir parçasını oluşturmaktadır. Bu sistemler sayesinde yaşam alanlarında ihtiyacı duyulan temiz hava elde edilebilmektedir.
Yaşam kalitesinin yükseltilmesi sağlanan bu sistemlerde kullanılan elemanlarda oluşturulacak hava kalitesinde  büyük rol oynamaktadır. Havalandırma sistemlerinde filtreler hava kalitesinin belirleyici faktörü olarak  kullanılmaktadır. Hava kalitesinin tespitinde önemli bir rol oynayan bu #filtre# elemanlarının basit yapısına 
rağmen çok hassas ölçüm ve standartlar çerçevesinde üretilmesi gerekmektedir.
Klima santrallerinde ve havalandırma sistemlerinde dış havadaki tanecikleri, toz, toprak ve benzeri istenmeyen cisimleri tutmak, havalandırma cihazları girişlerinde gerekli ayrımları yapmak, besleme havalarındaki virüs ve bakterileri azaltmak amacıyla uygun filtreler kullanılmalıdır. Bütün filtreler en ufak bir sızdırmaya izin vermeyecek tarzda imal edilmelidir.
1 Metal Filtreler
Metal filtreler galvaniz saç veya alüminyum çerçeve içerisinde panel veya arttırılmış yüzeyli olarak örgü tel veya  alüminyum perfore saç kullanılarak 20 mm, 48 mm, 96 mm derinliklerinde standart ebatlar ve standart dışı  ebatlarda üretilir. Kademeli havalandırma sistemlerinde kaba toz tutulmasında ve mutfak davlumbazlarında yağ
tutucu #filtre#olarak kullanılır. 
2 Kaset Filtreler
Yıkanabilir Kaset Filtreler, poliüretan filtre malzemeli olup 10mm, 20 mm, 8 mm, 96 mm'lik çerçeveler içerisinde standart içi ve standart dışı ölçülerde üretilir. Kaset filtreler, selülozik esaslı ve fiberglas esaslı olarak üretilirler.
100°C ye kadar olan sıcaklıklarda selülozik veya sentetik esaslı standart kaset filtreler, 100°C yi aşan sıcaklılarda ise fiberglas esaslı alüminyum kafesli kaset filtreler kullanılmalıdır.
Kaset filtreler, havalandırma ve boyama sistemlerinde yoğun olarak kullanılırlar.
Kademeli havalandırma sistemlerinde çok kez yıkanabilirliğinden dolayı ön filtre olarak kullanılması tercih sebebidir.
Panel ve Arttırılmış Yüzeyli Filtreler, sentetik elyaf filtre ve cam elyaf filtrelerden mamul olup 25 mm plastik, 10 mm, 20 mm alüminyum, 45 mm, 48 mm, 96 mm galvaniz saç, 48 mm karton çerçeveden imal edilir. HVAC sistemlerinde kullanılır.
Poliüretan esaslı rulo filtreler, merkezi tip havalandırma sistemlerinde, fan-coil emişlerinde ve split klimalarda ön filtre olarak kullanılmaktadır. Gözenekli poliüretan yapısı ile G2 sınıfında yıkanabilir filtrelerdir. Standart plakalar haline veya istenilen ölçülerde kesilerek panel filtrelerde ön filtre malzemesi olarak kullanılmaktadır. 
3 Torba Filtreler
Sentetik elyaf malzemeden mamul torba filtreler, yüksek toz tutma kapasitesi ile üstün performans gösterirler. 
500 mm, 600 mm derinliklerinde imal edilen torba filtreler, özel ebatlarda da imal edilirler.
Sentetik elyaflı torba filtreler, havalandırma sistemlerinde kullanılırlar. Hijyenik klima sisteminde ise büyük taneciklerin tutulması ve HEPA filtrenin korunması amacıyla klima santralinin içine monte edilirler.
Sentetik elyaflı torba filtreler G4 (EU4) - F5 (EU5) - F6 (EU6) - F7(EU7) - F9(EU9) sınıfında filtreleme yaparlar.
4 Kompakt Torba Filtreler
Sabit cepli torba filtreler olarak da isimlendirilen kompakt torba filtreler, cam lifinden mamul filtre kâğıdı ile mini pileli olarak üretilmiştir. Cam lifinden mamul filtre kâğıdı termo-plastik ayırıcılar ile birbirinden ayrılarak pilelenmiş ve V şeklinde cepler oluşturan plastik kasa içerisine yerleştirilmiştir. Bu modelde sıkıştırılmış pileli filtreler oldukça hafif olmakla birlikte montajı da oldukça kolaydır. Kullanım sonrası yakılarak imha edilebilirler.
Sabit cepli torba filtreler, havalandırma sistemlerinde kullanılırlar. Hijyenik klima sisteminde ise büyük taneciklerin tutulması ve HEPA filtrenin korunması amacıyla klima santralinin içine monte edilirler.
Sabit cepli torba filtreler G4 (EU4) - F5 (EU5) - F6 (EU6) - F7(EU7) - F9(EU9) sınıfında filtreleme yaparlar.
5 Rulo Filtreler
PPI filtreler poliüretan süngerden yapılmıştır. Ön filtrelemede çok yıkanabilir özelliğinden dolayı tercih sebebidir. 1,25x2 m ebatlarında plaka halinde çeşitli kalınlıklarda olup, istenilen ebatlarda panel ve kaset olarak imal edilir Cam elyaf filtreler 50 ve 90 mm. kalınlıklarda olup standart rulo ebatlarında ve panel olarak kaset içlerinde imal
edilir. Boya kabinlerinde boya tutucu olarak ve kademeli havalandırma sistemlerinde ön filtre olarak kullanılır
Sentetik elyaf filtre ısıl işlem ile birbirine bağlanmış %100 polyester liflerden üretilmiştir. İnsan sağlığı için hiçbir zararlı madde içermezler. Bazıları hava geçiş yönünü göstermek için su bazlı boyalarla renklendirilmiştir.
Filtrelemenin her kademesinde kullanılan en ideal filtrelerdir. Standart ebatlarda rulo halde ve standart dışı ebatlarda bulunur.
Yüksek verimli rulo sentetik elyaf filtreler oto boya kabinlerinde tavan filtresi olarak kullanılır. Isıl işlemle bağlanmış %100 polyester liflerden üretilmiş olup, özel bir katkı maddesi ile toz tutma kapasitesi arttırılmıştır.
Temiz hava çıkış yönü polyesterlerle desteklenmiştir.
Sentetik elyafa emdirilmiş aktif karbonlu rulo filtreler ısıl işlemle birbirine bağlanmış %100 polyester liflerden üretilmiştir. Ön filtreleme kullanıldığında organik kokuların giderilmesi için ekonomik çözümler sağlar. Hava temizleme cihazlarında, klima santrallerinde, mutfak aspiratör emişlerinde kullanılır .
Filtre Elemanı Tazelenebilir (Yenilenen) Tip Rulo Filtreler
Bu tip filtreler, filtre elemanı toz ile doldukça hareket ederek toz dolan kısım ötelenip yerine temiz filtre elemanı getirilir. Burada da yapıştırıcı bir madde ile kaplı veya tamamıyla kuru filtre elyafı kullanmak mümkündür. 
6 HEPA ve ULPA Filtreler
HEPA' nın açılımı High Efficiency Particulate Arresting'dir. Yüksek etkinlikte tanecik yakalayıcı anlamına gelir.
HEPA filtreler, %85 ve üzerinde, 0,3 mikrona kadar havada bulunan tanecikleri havadan arındırabilen filtrelerdir.
HEPA filtrelerden daha hassas ve %99,99 oranına sahip olan filtrelere ise ULPA filtre denir. HEPA ve ULPA
filtreler bakım gerektirmeyen, özel liflerden oluşan ve kâğıda benzer bir yapıya sahiptir. Bu filtrelerin belirli bir zaman dilimi içerisinde yenisi ile değiştirilmesi gerekir. HEPA ve ULPA filtreler kullanıldığı ortam havası kirliliğine ve kullanım sıklığına bağlı olarak en geç 6 ayda bir değiştirilmelidir.
Günümüzde ameliyathanelerde, hastanelerde ve temiz oda uygulamalarında filtreleme performansı, güvenirliliğinden ve bakım gerektirmeyen yapısından dolayı HEPA ve ULPA filtreler kullanılmaktadır.
HEPA ve ULPA filtrelerin MDF, plastik veya metal çerçeveli modelleri mevcuttur.
7 Elektrostatik Filtreler
Elektrostatik tip hava temizleyiciler, toz ve benzeri zerreleri tutmak için elektrostatik yükle hızlandırma prensibine göre çalışırlar, fakat endüstriyel (baca vs tozlarını tutmak için kullanılan) elektrostatik filtrelere nazaran daha düşük voltajla çalışırlar. Ticari maksatla imal edilen elektrostatik hava temizleyicilerin üç tipi ayırt edilebilir.
a) İyonize Plakalı Tip
Aşağıdaki şemada çalışma prensibi gösterilmiş olan bu tip elektrostatik hava temizleyicilerde 13.000 voltluk bir doğru akım gerilimi ile toz iyonizasyon alanı meydana getirilip plakalar arasında da 6000 volt gerilim muhafaza edilmek suretiyle tozların plakalar tarafından tutulması sağlanır. Toplanan tozların belirli aralıklarla buralardan
alınması gereklidir.
b) Filtre Elamanı Yüklenmiş İyonize Olmayan Tip
Bu tip hava temizleyiciler, kuru filtre ile elektrostatik temizleyicilerin karakteristiklerini birleştirmektedir.  
Bir dielektrik filtre elamanının kuru tip filtrelerde olduğu gibi levha şeklinde tertip edilmesiyle sağlanır.
Bu tip bir hava temizleyicide filtre temiz iken ortalama hava direnci; 1,25 m/s hava geçiş hızında 2,5 mmSS civarındadır. Fakat toz toplandıkça hava direnci hızla artar ve bu takdirde filtrenin değiştirilmesi gerekir.
Havadaki nemin filtre di-elektrik özelliklerine etkisi ise; izafi nem % 70 seviyesini aştığında bu değer iki kat artar.
c) Filtre Elamanı Yüklenmiş İyonize Tip
Bu tip temizleyiciler yukarıdaki iki tip filtrenin etkilerini birleştirmektedir. Toz zerreleri korona neşredici tip iyonlaştırıcılarda yüklendikten sonra filtre elamanı yüklenmiş bir filtre perdesine tutulur. Bu surette iyonize olmayan tip temizleyicilere nispetle daha yüksek bir verim sağlanır. Bu tip temizleyicilerin toz yüklemesi ile filtre perdesinin toz tutma dengesi iyi tasarlanmazsa ve yüklenmiş toz zerreleri filtre perdesini aşıp klima hacmine girerse, bilhassa duvarlarda toplanarak tozlu yüzeyler meydana getirir.
Elektrostatik Filtre (FEF) kirletici taneciklerin iyonizasyonu prensibine göre çalışmaktadır. CleanMist ten çıkan hava 'iyonizasyon' bölümüne geçerek burda 0,03 mikrona kadar olan tanecikler güçlü elektrik şarjına maruz bırakılmaktadır. İkinci 'toplama' bölümünde ters şarjlı plakalardan geçmektedir
İyonize olmuş kirletici tanecikler plakalar tarafından çekilerek yüzeye yapışır. Filtre edilmiş hava %99 oranında kirleticilerden temizlenmiş olarak dışarı atılmaktadır.
Uygun bakımla filtreler kesintisiz işletme ve yüksek verimlilik rahatlıkla sağlanabilmektedir.
8 Aktif Karbon Filtreler
Havalandırma emişlerinde kullanılan, organik kokuları, sigara kokularını tutan ön filtrelerdir. Sentetik elyafla da desteklenmiş çeşidi ayrıca tozlu ortamlarda toz tutucu olarak da kullanılır. Hava giriş yönü sentetik elyaf olup  çıkış yönü aktif karbon emdirilmiş sentetik elyaftır. Kaset ve torba filtre halinde yüzeyi arttırılmış olarak 
standart ve standart dışı ebatlarda üretilir. 
Sentetik elyafa karbon edilmiş, yüzeyi mini-pileli arttırılmış yüzeyli, plastik kasalı sabit cepli filtre Granül  karbonlu sabit cepli plastik kasalı filtre galvaniz kasa içerisinde yoğun miktarlı granül karbonlu filtre. 
Granül aktif karbonlu kaset filtreler standart ve standart dışı ebatlarda 48 mm, 96 mm derinliğe imal edilir. 
Granül Aktif Karbon Filtreler 4 mm çapında 25 kg'lık paketler halinde satılmaktadır.
Aktif karbon filtrenin gaz moleküllerini yakalama ve tutma özelliği vardır. Aktif karbon filtrenin yüzeyi milyonlarca ufak gözenekten oluşmaktadır. Bu gözenekler sayesinde birçok koku yayan zehirli gazlar yakalanır. Aktif karbon filtreler kullanıldığı ortam havası kirliliğine ve kullanım sıklığına bağlı olarak değiştirilmelidir. Örneğin, sigara içilen bir ortamda aktif karbon filtrelerin 3 ila 6 ayda bir değiştirilmesi gerekmektedir.
Aktif granül karbon filtreler ağır kokuların oluştuğu mekânlarda koku tutucu filtre olarak kullanılırlar. Aktif granül karbon filtrelerde, filtre kirlendiğinde sadece granül karbonlar değiştirilir. Filtrenin hücrelerini değiştirmeye gerek yoktur
HAVA FİLTRELERİNİN VERİMLİLİK YÖNÜNDEN SINIFLANDIRMASI
Hava filtreleri için 3 temel kriter önemlidir. Bu kriterler sırasıyla filtre toz tutma verimi, ağırlıkça toz tutma kapasitesi kısaca servis ömrü, ve filtre başlangıç direncidir.
Filtre test standartları öncelikle filtrelerin birbirleriyle mukayese edilebilmesini sağlar. Avrupa standartına göre hava filtreleri iki ayrı grupta toparlanabilir, bunlardan birincisi G ve F verimindeki filtre grupları için uygulanan EN 779 standartı, ikincisi ise Hepa filtrelerin verimini belirleyen EN 1822 standartıdır.
EN 779:2012 standartı G verimindeki kaba filtreleri yalnızca ağırlıkça ortalama toz tutuculuk değerlerine göre belirleyip sınıflandırır. Buna göre G tipi kaba filtrelerin ortalama toz tutuculuk değerleri aşağıdaki gibidir.
Orta ve hassas filtrelerin verimliliği ise yapılan testlerle, filtre giriş ve çıkışındaki 0,2 – 3 mikron boyut aralığındaki tanecikler sayılarak ve birbiriyle oranlanarak belirlenir. Ancak sınıflandırma için, testte kullanılan taneciklerin ortalama boyutu olan 0,4 mikron kullanılır, bu sebeble F verimindeki filtrelerin verimi 0,4 mikrondaki taneciğin ortalama verimi cinsinden ifade edilir.
Hepa filtreler ise EN1822 test metoduna göre test edilir ve verimleri belirlenir. Bu metoda göre filtrelerin verimi, minumum verimi verecek tanecik boyutuna göre belirlenip, diğer bir deyişle belirli bir filtre kağıdı için belirli bir hava hızında en düşük verimlilik değerini veren tanecik boyutuna göre test edilirler. 
Bu tanecik boyutuna en çok geçen tanecik boyutu (Most Penerating Particle Size-MPSS) olarak adlandırılır. 
Filtre kağıdının veriminin belirlenmesinin ardından, filtre verimi öncelikle filtre çerçeveleri ve contasıyla  birlikte tüm filtre konstrüksiyonu için, bunun ardından da tüm filtre yüzey alanı taranarak noktasal olmak  üzere iki şekilde belirlenmelidir. Verimlilik değeri elde edilen geçirgenlik değeri kullanılarak hesaplanmalıdır. 
Test edilen filtre hareketli aerosol besleme nozülü ve ölçüm uçlarıyla kullanılarak taranmalıdır.
Sonuç olarak HEPA filtrelerin verimliliği EN1822 Standartına göre, filtrenin geçirdiği en küçük tanecikün yüzde olarak oranına göre önceden saptanmaktadır. HEPA  filtreler için, filtre üreticisinden istenen EN1822’ye göre uygulanmış test raporu yeterli olmayıp, fltre montajı yapıldıktan sonra takıldıkları mahallerde de mevcut
standartlara göre test edilmelidirler.
Kaynak:Doç. Dr. Hüseyin BULGURCU

Kartuş Filtre
Sıvının katı partikül ve tortulardan arındırılması için kullanılan ekonomik ve pratik sistemlerden biride tekli veya çoklu kartuş filtrasyon sistemleridir.
Kartuş filtre tamamiyle lif tekniği ile üretilmiştir.
Kontrollü, dengeli gözenek yapısı ve polipropilen liflerin termal olarak bağlanmasıyla meydana gelmiş bir derinlik filtresidir.
Özellikleri :
**Kendine has özelliği sayesinde herhangi bir göbek-destek yapısı yoktur.
**Dereceli gözenekliliği ile uzun servis ömrüne sahiptir.
**Sade liflerden oluşması reçine, bağlayıcı vb. olmaması sebebiyle yüksek akışlarda düşük basınç farkları sağlar.
**1 mikrondan 200 mikrona kadar filtrasyon hassasiyetine sahiptir.
Çalışma Koşulları :
**Uzun süreli kullanımlarda en yüksek çalışma sıcaklığı su için 80°C
**Uzun süreli kullanımlarda en yüksek çalışma sıcaklığı solventler için 60°C
**Azami Basınç Farkı : 5,5 bar
**Değiştirme Basınç Farkı : 2,4 bar

Silindirik Kartuş ve Boya Kabin Filtresi
Silindirik Kartuş ve Boya Kabin Filtreleri genellikle havayı temizlemek ve havadaki tozu tutmak için  kullanılmaktadır.
Maksimum sızdırmazlık sağlanmış yüksek basınca dayanıklı kapaklar ve saç aksamı ile maksimum verim ve azami direnç sağlar.
Güvenilirlik ön planda tutulmuştur.Her türlü dinamik ve termodinamik (basınç, mukavemet, genleşme , sıcaklık, nem) koşullara göre basıncı dengeleme özelliğine sahiptir.
Yüksek basınca ve korozyona dayanıklı mükemmel filtre etme özelliğine sahip plise edilebilir teflon iç malzeme ile yüksek performans ve uzun ömür sağlar. Her türlü çalışma şartlarına dayanıklıdır.
Boya kabin,jet kartuş, yağ,mazot,hidrolik filtreleri için ürettigimiz kağıt (seliloz / polyester karışımlı) ve teflon(polyester) malzemeler kullanmaktayız.
Teflon filtrelerin kullanım süreleri kağıt filtrelere göre çok uzundur. 120 cm uzunluğa kadar üretimimiz mevcuttur.
Kağıt filtrelerimiz max.7 bar basınçta, teflon filtrelerimiz max. 10 bar basınçta geri temizlemeye (jet- pulse) dayanıklıdır.
Ayrıca non-woven polipropilen ve polyester plise edilen ürünlerimiz sayesinde her türlü sıvının filtrasyonunda kullanılan yüksek basınçlara dayanabilen kartuş filtrelerde üretmekteyiz.

Sıvı Filtre Torbası
Sıvı filtre torbası genellikle sıvı içinde partikülleri süzmek ve sıvı filtrasyonu için kullanılmaktadır.
Filtre Özellikler;
-Uzun ömürlülük
-Yüksek sıvı akışı
-Yüksek filtrasyon verimi
-Kolay kurulum, Kolay bakım..
Çeşitli kullanım alanları: Kimya sanayi, Yapıştırıcı Sanayi, Boya sanayi , Petrokimya sanayi, Reçine sanayisi, Kozmetik sanayisi...
Mikron aralığı 1 ile 800 micron arasında değişmektedir.
Materyal olarak ise nomex, nylon, polyester, polypropylene ve teflon kullanılmaktadır.
Filtre başlığı olarak metal ve plastik başlık kullanılmaktadır.

Krom Filtre Haznesi
Krom Hazne Özellikleri;
- Krom hazne 304 ve 316 kalite paslanmaz çelikten oluştuğundan yüksek basınca karşı dayanıklıdır.
- Yaklaşık olarak 150 psi basınca dayanabilmektedir.
- İstediğiniz ölçüde ve özellikte üretilmek imkanı vardır.
- Uzun ömürlüdür ve Yüksek sıvı akışına sahiptir.
- Krom Haznenin yüzeyine kumlama yapılarak matlaştırılır. Bu hazneyi korozyona karşı ve çizilmelere karşı korurur.
- Ayrıca ayarlanabilir ayaklarıyla istediğiniz boyuta, uzunluğa getirebilirsiniz.
Krom Filtre hazneleri sıvı filtre torbalı ve kartuş filtreli olarak ayrılmaktadır.
Bu filtre edilecek alana göre değişme göstermektedir.
Özel iç dizayn yapılmaktadır.
Kullanım Alanları: Otomotiv, Gıda, Kimya Sanayi, Elektronik Sanayi, Petrokimya, Su arıtma, Endüstriyel su Arıtma, Selüloz ve Kağıt sanayi, İlaç Sanayi, Yağ ve Metal işleme Sanayi